آنالیز تنش و شبیه سازی دینامیکی

 

آنالیز روشی است نرم افزاری بر پایه مدلسازی اجزاء (FEM) برای ارزیابی و صحت سنجی عملکرد یک قطعه و یا مجموعه تحت شرایط کار قبل از ساخت ، نصب و راه اندازی در زمان کوتاه و با صرف هزینه اندک.

آنالیز این امکان را به ما میدهد تا استحکام  یا رفتار یک مجموعه را قبل از ساخت و صرف هزینه های سنگین و در عین حال زمانبر بوسیله مدلسازی و شبیه سازی کامپیوتری بررسی نمائیم  و خطاهای محتمل درطراحی ، ساخت ، مونتاژ و راه اندازی را بصورت مجازی روی صفحه نمایشگر مشاهده و اندازه گیری نموده و درپی آن اصلاحات لازم را به روی نقشه های مربوطه اعمال نمائیم.

این رویه در بسیاری از پروژه های طراحی مهندسی بکارگرفته میشود تا دچار زیان های مالی و زمانی احتمالی در اجرای پروژه های مهندسی ناشی از خطاهای طراحی تا بهره برداری نگردیم.

امروزه تعداد زیادی نرم افزار در حوزه های تخصصی طراحی مهندسی قطعات و مجموعه ها دردسترس می باشد.شرکت فناوری پایارشد با کسب تجارب طولانی درزمینه آنالیز و تحلیل تنش براین باور است پکیج نرم افزار تحلیلی Msc.Software   یکی از بهترین و کاملترین نرم افزارها برای پاسخگویی مطمئن به نیاز مهندسان طراحی و تولید قطعات و مجموعه ها در دنیا می باشد.

داشتن مجموعه کاملی از ماژول های تحلیلی برای حل بسیاری از مسائل مهندسی مکانیک ، ساخت و تولید از ویژگی های این نرم افزار است که اولین بار توسط محققان ناسا کدنویسی گردید و نسخه تجاری از سه دهه پیش تا به امروز در ویرایش های مستمر در دسترس مهندسان قرار گرفته است.

  • دوگانه قدرتمند تحلیل و آنالیز تنش با بوسیله نرم افزارهای Patran/MSc.Nastran

درمجموعه نرم افزاری شرکت MSC Software یک زوج نرم افزاری قدرتمند با نام های Patran و Nastran  سال هاست خوش میدرخشد و بخش زیادی از نیاز مهندسان ساخت و تولید و طراحان مهندسی مکانیک به آنالیز تنش و بررسی رفتار قطعات و مجموعه ها از طریق محیط این زوج نرم افزاری پاسخ داده میشود.

درشکل زیر موضوعات ومسائل قابل حل توسط این دو نرم افزار تشریح شده است.

  • آنالیز تنش و رفتار انواع سازه ، قطعه و مجموعه اعم از قاب ، خرپا ، ممبران ، صفحه و پوسته ضخیم و نازک تحت بار گذاری استاتیک / دینامیک / ارتعاشی بصورت خطی و یا غیرخطی از هر نوع ماتریال اعم از فلز و غیر فلز
  • آنالیز تنش و رفتار انواع سازه کامپوزیتی اعم از لمینیت و یا ساندویچ پانل تحت بارگذاری استاتیک/ دینامیک /ارتعاشی و…بصورت خطی ویا غیرخطی از طریق محیط Laminate Modeler
  • آنالیز تنش قطعات و سازه ها با انواع المان تحت بارهای حرارتی
  • آنالیز تنش قطعات و سازه ها با انواع المان تحت بارهای خستگی
  • آنالیز مودال قطعات و سازه ها از هر نوع المان
  • آنالیز بهینه سازی هندسی
  • آنالیز تنش بصورت پارامتریک

نرم افزار مدلسازی Patran

 

نرم افزارPatran  متعلق به کمپانی مشهور MSC Software یکی از با سابقه ترین و در عین حال به روزترین محیط های مدلسازی اجزاء محدود  (Finite Element) قطعات و مجموعه ها در دنیای آنالیز و شبیه سازی سیستم های مکانیکی است.

Patran بصورت گسترده ایی در پیش / پس پردازش (Pre/Post Processing) مدل اجزاء محدود مورد استفاده قرار می گیرد. محیط مدلسازی سه بعدی (Solid Modeling) ، مش بندی (Meshing) و تنظیمات تحلیل مدل همگی درون این محیط قرار دارد.

حل گرهای (Solver) معروف دنیای F.E شامل  MSC Nastran, Marc, Abaqus, LS-DYNA , ANSYS, and Pam-Crash. از محیطPatran  بصورت وسیع درپیش / پس پردازش استفاده میکنند.

توضیح توانمندی های این نرم افزار از حوصله این متن خارج است ولی همین قدر اشاره گردد که آنالیز انواع مدلهای خطی ، غیرخطی با هرنوع تئوری استاتیکی ، دینامیکی (ارتعاشی ، آنالیز مودال ،…) بوسیله گستره وسیعی از انواع المانهای یک بعدی (بیم و خرپا) ، دوبعدی ( صفحه وپوسته) و المانهای سه بعدی ( سالیدتترا،هگزاو…..) از طریق محیط Patran  مدلسازی میگردد.

Patran به ماژول های حل مسائل سازه های مرکب چندلایه (Laminated Composite Structure) مجهز است و میتوان بصورت وسیع مسائل حوزه سازه های مرکب را با آن مدل سازی نمود و سپس نتائج آنرا در لایه های مختلف مورد بررسی قرارداد.

نرم افزار حل گر Nastran

 

نرم افزارNastran یک حل گر(Solver) قوی درحل مسائل استاتیکی ، دینامیکی در دامنه خطی و غیرخطی برای همه قطعات و سازه های فلزی ، غیرفلزی می باشد . همچنین این نرم افزار دارای امکانات گسترده ایی برای حل مسائل تحلیل سازه های لمینیت کامپوزیت ، ساندویچ پانل ها و نیز تحلیل بهینه سازی (Optimization) بر مبنای بهینه سازی هندسی (Shape Optimization) وتحلیل پارامتریک مسئله(Parametric Analysis)  میباشد.

تحلیل مسائل انتقال حرارت (Heat Transfer Analysis) و تحلیل خستگی (Fatigue Analysis)  جز, امکانات گسترده این حل گر شرکت MSc Software می باشد.

این نرم افزار بصورت مجزاء دارای محیط بکارگیری نیست بلکه با استفاده از نرم افزار مدلسازی Patarn قابل استفاده می باشد به تعبیر دیگر زمانیکه مدل تحلیلی در Patran آماده تحلیل می شود توسط Nastarn مدل اجراء (Run) شده و سپس نتائج آن مجددا ” در Patarn بارگذاری میشود.

Add Any content here

تحلیل دینامیکی قطعات و سیستمهای متحرک بوسیله نرم افزار Adams

 

نرم افزار آدامزAdams متعلق به کمپانی مشهور MSC Software  ، یکی از نرم افزارهای سطح یک دنیا در تحلیل و شبیه سازی رفتار دینامیکی سیستمای متحرک است . بوسیله این نرم افزار میتوان مجموعه متنوعی از موضوعات حوزه دینامیک را شبیه سازی وتحلیل نمود.

این نرم افزار شرکتها و مهندسان را دربررسی رفتار سیستمهای متحرک واجزاء آن قبل از ایجاد فیزیک واقعی یاری میدهد.بوسیله این نرم افزار میتوان درک درستی از حرکت قطعات دریک مجموعه متحرک ویا یک مکانیزم مکانیکی داشت.هرنوع فیزیک اتصالی  بین قطعات یک مجموعه درنرم افزاربصورت دقیق مدلسازی شده و نیزمیزان نیروها،ممانها و تنشهای وارد براتصالات بصورت کانتوری وتوابع زمانی نشان داده میشود.

تحلیل رفتار ارتعاشی انواع سیستمهای دینامیکی مالتی بادی که دارای نوسان وارتعاش می باشند ونیزشبیه سازی رفتار قطعات دارای انعطاف پذیری بالا از دیگرویژگیهای این نرم افزار ارزشمند می باشد.

در ویرایش جدید این نرم افزار امکان تحلیل و شبیه سازی حرکتی مسائل مهندسی درحوزه های زیر بصورت جامع فراهم گردیده است.

· سیستم های انتقال قدرت  (Adams Machinery)

(چرخ دنده،چرخ زنجیر،تسمه- پولی،بادامکی،کابلی، موتورالکتریکی،….)

· انواع مکانیزم های متحرک

  • خودرو

(انواع وسائل نقلیه اعم از دوچرخه،موتورسیکلت،خودرو،ترن،مکانیزم تعلیق ،شاسی،….)

  • سیستم های چند گانه منعطف

(انواع قطعات انعطاف پذیر نظیرتایر،تیوب،ضربه گیر،لاستیک،…)

 

تحلیل دینامیکی سیالات بوسیله نرم افزار جامع ANSYS Fliuent

 

نرم افزار نام آشنای ANSYS Fluent ابزاری قدرتمند برای محاسبات دینامیک سیالات (Computational Fluid Dynamic=CFD) در پروژه های مرتبط با محیط سیال می باشد. این نرم افزار به ما این امکان را میدهد تا به سرعت و بالا عملکرد سیالاتی محصولات خود را بهینه سازی کنیم . Fluent شامل توانایی درمدل سازی فیزیکی و اعتبار سنجی برای ارائه نتایج سریع  و دقیق در طیف وسیعی از برنامه های CFD و چند فیزیک (Metaphysics) می باشد.

نرم افزار ANSYS Fluent شامل توانایی های مدل سازی فیزیکی گسترده ای است که  امکان  مدل سازی جریان، آشفتگی، انتقال حرارت و واکنش ها را برای برنامه های کاربردی صنعتی میّسرمی سازد. از جریان هوا بر روی بال هواپیما گرفته تا احتراق در یک کوره، از ستون های حباب تا سیستم های نفتی، از جریان خون تا تولید نیمه هادی ها، و از طراحی اتاق تمیز تا سیستمهای تصفیه فاضلاب. Fluent همچنین دارای طیف گسترده ای ازمدلسازی برای مدل های ویژه ای جهت مدل سازی احتراق درون سیلندر، آکوستیک هوایی، توربوماشین ها و سیستم های چند مرحله ای را دارا می باشد.